Tervitus Viljandist, armas kodukogudus!

Paistab, et meid koguneb siia Viljandisse üha rohkem, äkki peaksime Kalju Viljandi filiaali avama? Või piisab digitaalsest kooskäimisest?
Viimased poolteist aastat on hägustanud arusaama ajast, ruumist ja ka kuulumisest. Mida üldse tähendab täna kuskil olemine või kuhugi kuulumine? Huvitav, mida teeks üks suuremaid koguduste rajajaid, Paulus, täna, 21.sajandil? Rajaks üle maailma megakogudusi, korraldaks võimsad teenistuste ülekanded, müüks võimalikult palju erinevaid kirikuga seotud tooteid? Või rajaks hoopis kodugruppide võrgustiku? Annaks välja taskuhäälingut või YouTube videosid, esineks telesaadetes?
Ma arvan, et selline küsimuseasetus ei ole kõige õigem. Jeesuse ja ka Pauluse jaoks oli sisu alati tähtsam kui vorm. Paulust huvitab ennekõike koguduse vaimulik tervis, kui ta neile kirjutab. Kas nad on jätkuvalt õigel teel? Või on rõhuasetus kuskile mujale läinud? Kas nad hoiavad kinni Jeesus Kristuse kui Päästja isikule rajatud evangeeliumi õpetusest ja praktiseerivad seda enda tegemistes?
Mulle meeldis Kalifornias asuva Grace Community Church’i pastori John MacArthuri vastus, kui talt küsiti midagi sellist, et millal tuleb nende koguduses „uus laine”, vihjates ridade vahel sellele, et nende kirikus toimuvad tegevused ja kuulutamise meetodid võiksid kaasaegsemad olla. MacArthur
vastas otse, et mingit „uut lainet” ei ole tulemas: kogudus saab kokku, ülistab Jumalat; nad loevad ja uurivad Jumala Sõna ja palvetavad. Täpselt nii nagu seda alati on tehtud, täpselt nii plaanitakse ka edaspidi.
Paulus ütleb kirjas korintlastele (1Kr 3:11): „Jah, teist alust ei saa keegi rajada selle kõrvale, mis on juba olemas – see on Jeesus Kristus.” Samuti ei saa põhimõtteliselt muutuda sõnum, mida kirikus kuulutatakse. Tiituse 2:1: „Sina räägi aga seda, mis on kohane tervele õpetusele!” ja kirjas koloslastele (1:10): „… et te käiksite Issanda vääriliselt talle kõigiti meeldida püüdes, kandes vilja igasuguses heas töös ja kasvades Jumala tundmises”.
See ongi koguduse ajatu eksistentsiaalne roll. Ükskõik, kas suures või väikeses hoones, kas suure hulgaga või väikeses grupis, kas digitaalselt või füüsiliselt. Igatahes praegu me ei plaani Viljandisse uut kogudust rajada, Kaljust täiesti piisab.

Juko-Mart Kõlar