Quo vadis on kõnekäänuks saanud ladinakeelne fraas, mis tähendab „kuhu lähed”. See vihjab Johannese evangeeliumile (16:5), kus Jeesus ütleb jüngritele: „Aga nüüd ma lähen Tema juurde, kes minu on saatnud, ja keegi teist ei küsi minult: „Kuhu sa lähed?””
Meie lähedaste tulevik on meile oluline. Hoolime ka koguduses ja Kalamajas üksteisest, nagu hoolime oma kõige olulisematest inimestest. Iga inimene tahab teada, mis teda ees ootab. Kas viirus tuleb taas nagu kevadel? Kas ma suudan kõiki oma kohustusi täita? Kas Jumal andestab lõputult, kui olen teinud pidevalt samu vigu? Kas kogudus on ka minu jaoks?
Psalmi 119 kirjutaja näib teadvat vastuseid. „Kui Su sõnad avanevad, annavad nad valgust” (119:130). Meil tuleks kõigepealt küsida: „Kuhu sina, Jeesus, lähed?” Ja siis: „Kas me võime sinu järgi tulla?” Sügise saabudes päevad lühenevad, pimedust on rohkem. Kuid valgust vajame endiselt, et näha kuhu astume. Ja tänasest kaugemale vaadates, kas meie suund on õige.
Kuhu sel „tööaastal” koos oleme suundumas? Küsin seda küsimust mitte ainult sügisel, vaid iga kuu alguses. Sageli igal hommikul. Me ei tea vastuseid detailide kohta. Küll aga teame, et me oleme võitjad koos Kristusega. Ja ka seda, et Jumalal on meie igaühega oma plaan, miks Ta meid kutsus seda võitu teistega jagama.
„Pimedus möödub ja tõeline valgus juba paistab” (1Jh 2:8). Kas sügise saabudes usume seda? Et kevad tuleb jälle. Et „ma tõusen tuhast üles ja lähen Isa süles” nagu Piret Rips on ühes oma laulus selle tõe kirja pannud. Jüngritel oli väga raske mõista Jeesuse teadaannet, et „ma lähen ära”, kuid „annan teise”. Teisiti öeldes ühe kolmainsusest, Püha Vaimu. Tema avabki meile sõnad Piiblit lugedes. Tema avab meile saladusi, milleni inimliku mõtlemisega ei küündi.
Jeesus seletas, kes on Püha Vaim ja mida ta teeb. Ilma Püha Vaimu tegevuseta on meie isiklik usuelu ja koguduse elu võimatu. Otsime neid, kes on kadunud. Olgu uuenenud kodukirik meile vaimuliku uuenemise vajaduse eeskujuks. Sa oled minu hommiku- ja õhtupalvetes. Sest me oleme koos üks Kristuses. Pühapäeval väljendame seda füüsiliselt kohtudes, ülejäänud ajal vaimselt Püha Vaimu osaduse kaudu.
„Et Kristus (koguduse pea) saaks kõiges esimeseks” (Kl 1:18).
Õnnistatud koos teenimist soovides,
Pastor Tarmo Lige